Adres e-mail

Hasło

zapomniałeś hasło?

Manifest Cyfrowy PKPP Lewiatan

20 lipca 2012 r. odbył się tradycyjny, letni Piknik Lewiatana. W tym roku tematem przewodnim była budowa e-społeczeństwa. Imprezę poprzedziła debata cyfrowa z udziałem Michała Boniego, ministra Administracji i Cyfryzacji. W debacie wzięli udział przedsiębiorcy zrzeszenie w PKPP Lewiatan: Wojciech Dziomdziora, Orange, Agata Wacławik-Wejman, Google, Tomasz Klekowski, Intel Polska oraz Jerzy Baczyński, Polityka.

Stworzenie Polski cyfrowej stało się wyzwaniem cywilizacyjnym. Bez powszechnego dostępu do Internetu, możliwości korzystania z e-usług, informatyzacji administracji państwowej nie mamy szans na przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Brak nowoczesnych rozwiązań hamuje rozwój przedsiębiorczości i pogarsza konkurencyjność gospodarki. Cyfryzacja to również wielka szansa edukacyjna. To szerszy dostęp do wiedzy, ogromnych zasobów kultury. Dlatego z inicjatywy PKPP Lewiatan powstał Manifest Cyfrowy punktujący kluczowe wyzwania na przyszłość.

„Rewolucja cyfryzacyjna jest konieczna” – podkreślił Tomasz Klekowski, Prezes Polskiego Związku Pracodawców Informatyki i Telekomunikacji Lewiatan. „Wymusza ją nie tylko rozwój nowego pokolenia, konieczność korzystania z kompetencji cyfrowych w pracy, interakcjach pomiędzy państwem, a obywatelami, czy w sferze prywatnej, ale jest też odpowiedzią na wyzwania globalizacyjne coraz bardziej usieciowionego świata. Dzięki cyfryzacji rośnie efektywność funkcjonowania oraz więcej interakcji odbywa się w tej samej jednostce czasu. Priorytetowym staje się zrównanie procesów cyfrowych w różnych grupach społecznych”.

Przy wdrażaniu e-admnistracji konieczna jest współpraca różnych resortów i urzędów oraz wspólna inicjatywa. Konieczne jest zachowanie równowagi pomiędzy tworzeniem a korzystaniem. Administracja państwowa razem z branżą powinna tworzyć programy redukcji wykluczenia cyfrowego oraz promować usługi e-administracji. Takie inicjatywy z sukcesem prowadzą Niemcy (D21) oraz Francja.

Kluczowe obszary i szanse dla rewolucji cyfrowej:

  • Telepraca
  • Telemedycyna (medycyna prewencyjna)
  • Internet rzeczy wykorzystujący smart gridManifest cyfrowy

Prezentacja Michała Boniego, ministra administracji i cyfryzacji

Autorem zdjęć jest Michał Gmitruk

Źródło: www.pkppplewiatan.pl

Informacje o związku

Członkowie

Ustawodawstwo

projekt i realizacja: strony internetowe kielce NET-atak.pl