Adres e-mail

Hasło

zapomniałeś hasło?

Telepraca - tylko możliwość czy już konieczność?

Telepraca – tylko możliwość czy już konieczność?

 

Zwiększenie efektywności pracy, najzdolniejsi i lojalni pracownicy, spadek absencji chorobowej i niższe koszty operacyjne – spełnienie tych marzeń każdego przedsiębiorcy znajduje się w zasięgu ręki. Wystarczy wdrożyć (lub zacząć świadomie wykorzystywać) telepracę, rozumianą jako każdy rodzaj pracy wykonywanej poza siedzibą przedsiębiorstwa z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

 

Firma Intel Technology, światowy lider w dziedzinie komputerowej innowacji, z telepracy korzysta już od lat. Telepraca, przemyślana i dobrze wpisana w zarządzanie firmą, umożliwiła na przykład kontynuowanie pracy bez spadku efektywności podczas epidemii świńskiej grypy. Pracownicy zostali w domu, gdzie dzięki wykorzystaniu nowych technologii mieli dostęp do wszelkich niezbędnych informacji i zasobów, mogli więc wykonywać codzienne obowiązki bez uszczerbku na jakości. Podobnie było podczas powodzi w Pradze – klęska żywiołowa nie spowodowała przerwy w pracy, wszystkie zadania mogły być wykonane z domów. Także złe samopoczucie czy lekkie przeziębienie nie musi oznaczać zwolnienia chorobowego – jeśli pracownicy są zarządzani przez cele (co jest podstawą przy wdrażaniu telepracy) z dużą dozą prawdopodobieństwa będą woleli pracować z domu niż wziąć wolny dzień.

 

Telepraca nie jest jednak rozwiązaniem wyłącznie dla dużych korporacji. W zasadzie może z niej korzystać każdej wielkości firma, jeśli tylko jest dobrze zarządzana i zadba o opisane dalej w elementarzu aspekty związane z organizacją pracy zespołów wirtualnych, podstawy prawne oraz niezbędne narzędzia. Dobrym przykładem jest zatrudniająca 26 osób firma, która w ramach gratyfikacji doświadczonej menedżerki związanej z awansem zgodziła się na uelastycznienie jej czasu pracy. Rozwiązanie to zaproponowała sama menedżer, dla której możliwość spędzenia więcej czasu z rodziną była niezwykle cenna. Korzyści dla pracodawcy były oczywiste, zwłaszcza, że efektywność pracy menedżerki mierzona była poprzez stopień zrealizowania założonych celów a nie godzin spędzonych w biurze.

 

Telepraca niesie również wiele korzyści dla pracowników – ułatwia włączanie do aktywności zawodowej m.in.: niepełnosprawnych, chorych czy młode matki, dla których podjęcie pracy stacjonarnej byłoby trudne lub wręcz niemożliwe.

 

Firmy mogą dostosować telepracę do swojej branży, wielkości i specyfiki. Do wyboru mają następujące rodzaje telepracy:

 

  • telepraca domowa: praca w miejscu zamieszkania;
  • telepraca wahadłowa: w ustalonych dniach praca w domu lub u klienta, a w pozostałych dniach –
    w siedzibie pracodawcy;
  • telepraca mobilna: praca w różnych miejscach (u klienta, w samolocie, pociągu, hotelu, itp.);
  • telepraca zamorska: praca rozrzucona po różnych krajach i kontynentach, co umożliwi np. 24-godzinną pracę nad projektem.

 

Dla tych, którzy nie chcą pracować z domu ani tracić czasu na dojazdy do biura dostępne są także telecentra.

 

W dzisiejszych czasach, w których walka o najlepszych pracowników, zwiększenie efektywności czy obniżenie kosztów nabierają ogromnego znaczenia a doskonale rozwinięta technologia otwiera przed przedsiębiorcami nowe możliwości, telepraca staje się nie tylko szansą ale wręcz koniecznością dla tych, którzy chcą utrzymać przewagę konkurencyjną i zapewnić swoim firmom stały, zrównoważony rozwój. Niniejszy elementarz wyjaśni w jaki sposób przygotować firmę do wdrożenia bezpiecznej i efektywnej telepracy, jakie uwarunkowania prawne należy spełnić, o co zadbać przy tworzeniu zespołów wirtualnych i jakie narzędzia warto wykorzystać.

Lista plików do pobrania

pdf

870.35 KiB

Nasze priorytety

Celem Związku jest promowanie transformacyjnej roli ICT w rozwoju gospodarki i społeczeństwa, roli daleko wykraczającej poza tradycyjną formułę wspierania podstawowej działaln.

więcej

Jak zostać członkiem?

Aby zostać członkiem ZPTC Lewiatan należy skontaktować się z biurem związku.

więcej

Informacje o związku

projekt i realizacja: strony internetowe kielce NET-atak.pl